29.01.2024, 19:35
Młodzież

Zwycięstwo juniorów w 1/8 Mistrzostw Polski i awans do kolejnego etapu

Zawodnicy trenerów Litowskiego i Żyły pojadą do Lubina by walczyć o Final4

W rozgrywanym w dniach 26-28 stycznia turnieju 1/8 Mistrzostw Polski w Grupie K nasi zawodnicy odnieśli trzy zwycięstwa z bardzo mocnymi przeciwnikami.

Z pewnością naszym atutem już przed rozpoczęciem zmagań był fakt, że gramy we własnej hali, a na trybunach będziemy mieli przewagę liczebną kibiców. W piątek naszym przeciwnikiem była drużyna Acana Moto-Jelcz Oława. W przeciwległych bramkach stanęli dwaj koledzy z kadry Polski (rocznik 2006 i młodsi): Jakub Solnica i Maciej Burzawa. Najważniejszym było pewnie rozpocząć turniej i odskoczyć oławianom już na początku spotkania. W piętnastej minucie prowadziliśmy 10:5, a autorem sześciu trafień był nasz prawoskrzydłowy Kacper Olczyk (aktualny lider klasyfikacji strzelców MP). Do przerwy schodziliśmy z siedmiobramkową zaliczką. W tym meczu nic złego nie mogło się już stać. Przede wszystkim dzięki mocnej obronie spokojnie kontrolowaliśmy przebieg spotkania, doprowadzając do pewnego zwycięstwa 38:26.

W drugim piątkowym spotkaniu, w bardzo wyrównanym pojedynku, MKS Piotrkowianin uległ MTS Kwidzyn. W ostatnich 30 sekundach spotkania niebieską kartkę ujrzał zawodnik z Kwidzyna i Piotrkowianin miał do wykonania rzut karny. Niestety zabrakło trochę szczęścia, ponieważ najskuteczniejszy zawodnik z woj. łódzkiego trafił w słupek. Chwilę potem MTS Kwidzyn wykorzystał ostatnią akcję i rzucił decydującą bramkę.

W kolejnym dniu zawodów przyszło nam się mierzyć z drużyną MTS Kwidzyn. Przeciwnicy przystąpili do spotkania bardzo zdeterminowani, jednak to my po dziesięciu minutach prowadziliśmy już 6:2. Czterobramkową przewagę utrzymaliśmy do końca pierwszej połowy. Przez niemalże kwadrans drugiej części spotkania bramki rzucała raz jedna raz druga drużyna. Dopiero po dwóch trafieniach Jakuba Osucha i celnym rzucie karnym Bartłomieja Malarza odskoczyliśmy przyjezdnym na siedem bramek. Zawodnicy z Kwidzyna byli bezradni próbując sforsować naszą obronę i pokonać świetnie dysponowanego w bramce Jakuba Solnicę. Na sam koniec Jakub Sęk dołożył jeszcze trzy trafienia i w efekcie zakończyliśmy spotkanie zwycięstwem 31:23. Niestety w tym pojedynku ucierpiał nasz kluczowy zawodnik Wiktor Augustowski, doznając kontuzji prawej nogi.

Drugie sobotnie spotkanie trzymało w napięciu do końcowego gwizdka. W 22 minucie MKS Piotrkowianin prowadził z oławianami 17:9. W ciągu ośmiu minut drużyna z woj. dolnośląskiego potrafiła zmniejszyć straty do dwóch bramek. W tym meczu mogło być jeszcze wszystko możliwe. Po przerwie drużyna z Oławy, grając solidnie w obronie i skutecznie w ataku, odrobiła pozostałą stratę, a w 38 minucie wyszła na prowadzenie. W tym momencie drużyna z Piotrkowa Trybunalskiego przebudziła się i rzuciła pięć bramek pod rząd. Tej czterobramkowej przewagi już nie oddała do końca meczu wygrywając z Acaną Moto-Jelcz Oława 37:33.

Niedzielne starcia miały zdecydować o układzie tabeli i awansie dwóch najlepszych drużyn do kolejnego etapu Mistrzostw Polski. W pierwszym meczu MTS Kwidzyn zmierzył się z walecznymi zawodnikami z Oławy, którzy już przyzwyczaili swoich kibiców, tłumnie zebranych w kieleckiej hali, do spotkań pełnych emocji. Przegrywając w 21 minucie pięcioma bramkami potrafili doprowadzić do remisu w 57 minucie. Dwa ostatnie trafienia zanotowali jednak zawodnicy z Kwidzyna, którzy ostatecznie odnieśli zwycięstwo 25:23.

Ostatni mecz turnieju przyszło nam rozegrać z drużyną MKS Piotrkowianin, której młodzież ogrywa się w tym sezonie w pierwszej lidze, pokonując m.in. drużynę SMS ZPRP I Płock i KS AZS AWF Warszawa. Wiedzieliśmy, że mecz nie będzie łatwy tym bardziej, że tylko zwycięstwo drużyny z Piotrkowa dawało jej awans do najlepszej ósemki w Polsce. Piotrkowianie byli zatem bardzo zdeterminowani, aby wygrać. Mecz okazał się bardzo wyrównany. Raz prowadziła jedna drużyna, raz druga. Na przerwę schodziliśmy z dwubramkową przewagą. To mógł być jednak za mały zapas, aby dotrwać do ostatniego gwizdka. Po powrocie na parkiet rewelacyjnie wszedł w drugą połowę Marcel Latosiński, odnotowując dwa celne trafienia. Chwilę potem bramkę dołożył Jakub Osuch i prowadziliśmy już 18:13. Przeciwnik jednak nie dawał za wygraną i również rzucił trzy bramki pod rząd. Niedługo potem rywal doszedł nas na jedną bramkę. Na boisku pojawił się kapitan naszej drużyny Mateusz Pakaszewski. To były jego pierwsze minuty w rozgrywkach po niedawno wyleczonej kontuzji. Jego obecność na boisku z pewnością pomogła drużynie, która w pewnym momencie grała w potrójnym osłabieniu. Obrona z Mateuszem na czele wytrzymała jednak natarcie przeciwnika, a nasz kapitan zdobył nawet swoją pierwszą bramkę w tych Mistrzostwach. W 58 minucie tablica pokazywała jeszcze wynik remisowy 30:30, ale nasi waleczni juniorzy postawili kropkę nad „i” doprowadzając finalnie do zwycięstwa 32:31 za sprawą dwóch ostatnich bramek w wykonaniu Marcela Latosińskiego i Bartłomieja Malarza.

Końcowa tabela 1/8 Mistrzostw Polski w Grupie K przedstawia się następująco:

Tabela końcowa

MVP naszej drużyny został wybrany Kacper Stawowy, który stanął na wysokości zadania trzymając w ryzach naszą obronę, a także dołożył cegiełkę w ataku rzucając z koła łącznie 6 bramek.

Kolejny etap Mistrzostw Polski rozegramy w Lubinie w dniach 9-11 lutego. Oprócz pojedynku z gospodarzem w grupie N (SMS Zagłębie I Lubin) przyjdzie nam się zmierzyć z Orlen Wisłą Płock i Port Service Wybrzeże I Gdańsk. O awans do najlepszej czwórki Mistrzostw Polski Juniorów w drugim turnieju w Grupie M, organizowanym w Zabrzu, powalczą: SPR Górnik Zabrze, Gwardia II Opole, KS AZS AWF Warszawa i MTS Kwidzyn.