14.03.2022, 13:11
Młodzież

Sport przez zabawę, czyli Akademia #viveKIDS

  • Maciej Szarek
  • Tekst

  • Anna Benicewicz-Miazga
  • Foto

 

Akademia Piłki Ręcznej #viveKIDS to najnowszy program Klubu Sportowego Vive Kielce skierowany do najmłodszych adeptów szczypiorniaka. W treningach udział biorą dzieci już od czwartego roku życia. „Przede wszystkim chodzi o zabawę. Chcemy zachęcić do naszej dyscypliny” – tłumaczy Piotr Grabarczyk, który został twarzą projektu. „Chodzi nie tylko o wychowanie przyszłych zawodników, ale też zdrowsze społeczeństwo nieobojętne na piłkę ręczną” – dodaje Paweł Papaj, dyrektor marketingu KS Vive Handball Kielce S.A. Właśnie ruszyła druga tura naborów (link)!

Inicjatywa wystartowała w listopadzie 2021 roku. Od tego momentu w każdy poniedziałek dwie grupy wiekowe (4-6 oraz 7-8) uczestniczą w dedykowanych zajęciach ogólnorozwojowych z elementami piłki ręcznej. Łącznie pod opieką trenerów KS Vive Kielce znalazło się kilkadziesiąt pociech. Zainteresowanie dołączeniem do zajęć było na tyle duże, że od kwietnia do życia powołane zostaną kolejne dwie grupy treningowe.

Potrzeba matką wynalazku

Ostatnie lata zawodniczej kariery spędziłem w Niemczech. Już wtedy moje dzieci zaczęły trenować piłkę ręczną, choć były bardzo małe. Kiedy wróciliśmy do Polski, chcieliśmy, by kontynuowały grę, ale w Polsce zajęcia piłki ręcznej zaczynają się zwykle dopiero wraz z czwartą klasą szkoły podstawowej i zajęciami szkolnych kół sportowych – opowiada Piotr Grabarczyk, siedmiokrotny Mistrz Polski wraz z drużyną Łomża Vive Kielce, który spędził w żółto-biało-niebieskich barwach aż piętnaście sezonów.

Dlatego też niedługo po powrocie z Niemiec założyliśmy szkółkę piłki ręcznej w Bilczy pod Kielcami, która funkcjonowała przez rok. Po tym czasie kilka razy spotkaliśmy się z Klubem, który miał podobne plany. Zdecydowaliśmy się więc połączyć siły. Można powiedzieć zatem, że pomysł przyszedł z Niemiec, a powodem był zwykła potrzeba chwili – Grabar dodaje z uśmiechem.

Powołanie do życia Akademii świetnie wpisuje się w realizowaną przez Klub politykę inwestowania w kielecką młodzież. W sezonie 2021/2022 KS Vive Kielce na arenie wojewódzkiej oraz krajowej reprezentuje przeszło dziesięć drużyn, począwszy od grup dzieci, na ekipie juniorów kończąc. Ostatni z wymienionych w ubiegłym tygodniu zostali Mistrzami Polski (więcej)!

Dyrektor marketingu KS Vive Handball Kielce S.A, Paweł Papaj, komentuje – Świetnie, że udało nam się sprawić, by dzieci jeszcze wcześniej zaczęły edukację w zakresie piłki ręcznej. Nawet jeśli nie każde z nich zdecyduje się na stałe związać ze szczypiorniakiem, wychowywać będziemy zdrowsze społeczeństwo, nieobojętne na piłkę ręczną. Jedni będą zawodnikami, inni kibicami na trybunach.

grabarczyk_nabór

Chodzi o zabawę

Praca z najmłodszymi pociechami to wielka przyjemność, ale równie duże wyzwanie. Trzymanie kilkudziesięciu młodych zawodników w ryzach potrafi przysporzyć o ból głowy.

Dlatego nasze zajęcia to przede wszystkim zabawa! – szybko tłumaczy Grabarczyk i kontynuuje – Ma być dużo uśmiechu. Oczywiście, wplatamy podstawowe elementy techniki piłki ręcznej, ale naszym celem jest głównie zachęcenie dzieci do naszej dyscypliny, by później chciały uprawiać ją na poważnie. Takie podejście do dzieci zauważyłem właśnie na Zachodzie i uważam, że to dobra droga.

Jak wyglądają zajęcia?

Wprowadzamy dużo gier zespołowych, śmiesznych konkurencji, jak szukanie skarbów, zabaw z piłkami oraz ćwiczeń na koordynację ruchową. Mamy zaplecze w postaci materiałów szkoleniowych i korzystamy z podręcznikowych ćwiczeń ogólnorozwojowych – wyjaśnia Grabar.

I dodaje – Po dzieciach od razu widać emocje: radość po zdobyciu bramki albo smutek, gdy ktoś się przewróci. To bardzo fajne i motywujące, że dzieci są zupełnie szczere. Przyznam, że dotąd nigdy nie myślałem o trenowaniu, a zwłaszcza najmłodszych dzieci, ale mogę już powiedzieć, że to super zajęcie, które sprawia mi dużo frajdy. Najlepsze uczucie jest wtedy, gdy także po dzieciach widzę, że są zadowolone.

Oprócz Grabarczyka, zajęcia prowadzą wykwalifikowani szkoleniowcy: Julia Synak, Kamil Siedlarz oraz Tomasz Mróz.

Pracujemy w zespole i dobrze się uzupełniamy. Na każdą grupę wiekową przypada dwóch trenerów: jeden prowadzący, drugi wspomagający. Chcemy, by dzieci miały jasną hierarchę, do kogo zwrócić się o pomoc – uzupełnia były obrońca.

Niespodzianką dla najmłodszych są również okazyjne odwiedziny członków pierwszego zespołu Łomża Vive Kielce. Tomasz Gębala wraz z Damianem Domagałą wcielili się już w rolę Świętych Mikołajów, obdarowując najmłodszych pamiątkowymi medalami oraz słodyczami.

Chcemy wychowanków

Pierwsza edycja Akademii spotkała się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem i dużym zainteresowaniem. Szybko rozeszły się wszystkie dostępne miejsca. W odpowiedzi na liczne zapytania postanowiliśmy rozszerzyć inicjatywę. Do 31 marca trwają zapisy do kolejnych dwóch grup treningowych (szczegóły).

Projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach, a być może nawet rozbudowany o kolejne grupy. Dzieci obecnie uczestniczące w zajęciach #viveKIDS będą miały szansę kontynuowania treningów w starszych grupach wiekowych. Chcemy zachować ciągłość szkolenia – zapewnia Paweł Papaj – Rozwój młodzieży jest bardzo ważny dla Klubu, bo to nasza przyszłość i zaplecze. Jest sporo projektów, nad którymi pracuje klub wraz z Prezesem Stowarzyszenia Marianem Urbanem.

Z perspektywy trenerów widzimy potencjał w naszej pracy i liczymy na stały projekt. Wciąż dyskutujemy między sobą o postępach i możliwościach, by ulepszyć zajęcia – uzupełnia Grabarczyk.

W ostatnich latach w seniorskiej drużynie Łomża Vive Kielce zadebiutowało kilku wychowanków, jak Bartłomiej Bis czy Cezary Surgiel.

W Kielcach mamy świetnych zawodników, którzy mogą być idolami dla dzieci i młodzieży i trzeba z tego korzystać. Obyśmy w kolejnych latach mogli cieszyć się z kolejnych wychowanków, którzy dołączą do pierwszego zespołu! – kończy Papaj.