PGE VIVE KIELCE

Aktualności

Nowe twarze #2: Blaz Janc

Autor: Dodano: 2017-06-14, 15:23 1

Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników w Europie - Blaz Janc, od sezonu 2017/18 założy "żółto-biało-niebieską" koszulkę. Pomimo zaledwie 20 lat, słoweński leworęczny skrzydłowy ma na swoim koncie wiele tytułów (brązowy medal MŚ, najlepszy strzelec kadry w turnieju olimpijskim) i personalnych wyróżnień (MVP rundy zasadniczej SEHA League, drużyna talentów LM w 2015 roku). 

Kariera klubowa

W wieku zaledwie 15 lat, Blaz Janc trafił do Celje Pivovarna Lasko. W rozgrywkach Ligi Mistrzów swojego pierwszego gola zdobył w wieku zaledwie 16 lat (!), w spotkaniu rewanżowym z HSV Hamburg w 1/8 Velux EHF Champions League. Czołową postacią zespołu mistrza Słowenii został w sezonie 2014/15, kiedy to zdobył w LM aż 44 gole w 10 meczach, co dało średnią 4,4 gola na mecz. 

W kolejnych rozgrywkach skrzydłowy jeszcze powiększał swoją zdobycz bramkową w elitarnych europejskich rozgrywkach. W sezonie 2015/16, Janc trafiał do siatki rywali 67 razy, a minionym 2016/17 aż 77 razy (!). Zawodnik był kilkukrotnie wybierany do najlepszych siódemek kolejek Ligi Mistrzów, w głosowaniu kibiców wybrany został najlepszym zawodnikiem października. Europejska Federacja Piłki Ręcznej umieściła Blaza Janca w zestawieniu największych talentów na poszczególnych pozycjach w 2015 roku.  W marcu 2017 roku zawodnik wybrano MVP rundy zasadniczej SEHA LEAGUE.

W 2014, 2015 i 2016 roku Janc zdobył z Celje Pivovarna Lasko mistrzostwo Słowenii. 

 

Kariera reprezentacyjna 

Już w 2014 roku Blaz Janc zdobył pierwszy medal w kategoriach młodzieżowych. Z reprezentacją kadetów, prawy skrzydłowy zdobył złoto Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Chinach. Dwa lata później mierzący 185 centymerów zawodnik rywalizował w składzie kadry U-19 w Mistrzostwach Europy rozgrywanych w Danii. Blaz Janc został najlepszym strzelcem turnieju z 69 golami na koncie, otrzymując także nominację do All Star Team na prawym skrzydle. 

W 2016 roku słoweński skrzydłowy znalazł się w składzie reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janiero. Ostatecznie zawodnik otrzymał powołanie od selekcjonera Veselina Vujovicia i pojechał na IO. W turnieju olimpijskim Słowenia zajęła 6. miejsce, a Janc był najlepszym strzelcem zespołu narodowego z 28 trafieniami na koncie. W tym roku nowy zawodnik naszego klubu mógł świętować pierwszy medal w seniorskiej reprezentacji. Wspólnie z kadrą Słowenii zdobył brązowy krążek Mistrzostw Świata rozgrywanych we Francji. 

Blaz Janc

Data urodzenia: 20.11.1996

Wzrost: 185 cm

Waga: 85 kg

Sukcesy reprezentacyjne: złoty medal Igrzysk Młodzieżowych 2014, srebrny medal MŚ U-19, brązowy medal z repreznetacją seniorską - MŚ2017 (Francja)

Nagrody indywidualne:

 • Najlepszy prawoskrzydłowy i król strzelców Ligi SEHA 2016/17 (110 goli)
 • Najlepszy strzelec MŚ U-19 (69 goli)
 • Najlepszy prawoskrzydłowy grupy B Velux EHF Champions League
 • Najlepszy strzelec reprezentacji w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro
 • Najlepszy praworozgrywający ME U-20

Ocena:

Komentarze (1)

Dołacz do dyskusji
 • Handball_Fan :
  + 0 -

  FANATSTIC TRANSFER !!!!!! Blanz you are one of my favoutit players. I do belive you passion ambition, and poeronal drive matches perfectly to our team. I am very hapy you become one of us. All the best for you bith in private and proffesional life.
  WELMONE TO OUR HANDBALL FAMILY !!!!!!!


  zgłoś do usunięcia

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz się zalogować!